Upravit stránku
Každý vám ohledně tématu dřevostavby versus zděné domy poví něco jiného. Kolem dřevostaveb navíc koluje spousta polopravd a domněnek. Jde většinou o názory, které nejsou podložené fakty ani osobními nebo profesionálními zkušenostmi. A to se týká obou typů staveb. Není pak divu, že se nemůžete rozhodnout. Pojďme si společně dát dohromady výhody a nevýhody obou těchto typů staveb
Jaké jsou výhody dřevostaveb?

Mýtům nevěřte aneb co je to dřevostavba

Jsou hořlavé, mají tenké zdi a do roka je sežere červotoč… to je jen střípek toho, co o dřevostavbách koluje za mýty. Položte si jednoduchou otázku – kdyby tomu tak opravdu bylo, proč by se ve světě stavělo čím dál více takových staveb?

Napřed si řekněme, o jakou stavbu vlastně jde. Moderní dřevostavba není pouze dům ze dřeva tak, jak ho známe odedávna, tedy například roubenka nebo srub. Během staletí prošel mnoha změnami a vylepšeními. A existují i mobilní dřevostavby. Přitom ale ponechává pro stavbu přírodní materiály. Dřevostavby tak, jak je známe z moderního pojetí, jsou nejčastěji montované domy z dřevěných opláštěných desek s izolačním materiálem.

Výhody dřevostaveb

 • Dřevostavby jsou číslem jedna, co se rychlosti výstavby týká.
 • Úspora užitné plochy. Obvodová stěna dřevostavby je užší, např. při 100 m2 zastavěné plochy ušetříte 4 m2. Takže třeba technická místnost zdarma.
 •  Jsou energeticky velmi úsporné
 • Zdravé komfortní bydlení. Používají se materiály, které vytvářejí zdravé mikroklima bez škodlivin.
 • Firmy, které jdou konstrukčně dopředu, vyrábějí stěnové panely v krytých halách. Máte tedy jistotu opravdu suché výstavby, kterou můžete provádět i v zimním období.
 • Pokud doopravdy spěcháte na nastěhování, může se panelová dřevostavba vyrobit již v průběhu vyřizování získávání souhlasu se stavbou. Ušetříte tím měsíc.

Nevýhody dřevostaveb

 • Rychlost výstavby je něčím vykoupená. Před výrobou panelové dřevostavby musíte věnovat hodně času přípravě. Je třeba přesně specifikovat rozmístění zásuvek nebo už mít detailní návrh kuchyňské linky.
 • U dřevostaveb je náročnější překlenutí rozponů širších stropních konstrukcí patrových domů, musí se doplňovat ocelovými nosníky.
Jak jsou na tom dřevostavby s požární odolností? Zvýšené riziko požáru je mýtus. Správně navržená konstrukce odolá požáru podle přísných norem podobně jako zděný dům.

I zděné domy mají své mouchy i své priority

Na zděné domy nedá leckdo dopustit. Lidem se líbí to pomyšlení, že mají kolem sebe „pořádnou cihlu“.  K výběru je navíc opravdu velké množství různých materiálů i izolací a každý z nich nám nabízí trochu něco jiného. Můžete zateplovat i nemusíte. Můžete mít lepší i krapet horší akustické vlastnosti. Můžete mít patro i bungalov. Variabilita zděných domů nezná mezí.

Ale každá mince má dvě strany a každý materiál své výhody i nevýhody. A to se týká i zděných domů. 

Jaké jsou výhody zděných domů?

Výhody zděných domů

 • Jsou energeticky velmi úsporné
 • Zdravé komfortní bydlení. Používají se materiály, které vytvářejí zdravé mikroklima bez škodlivin.
 • Nedoprovází je předsudky, které v sobě často mají stavebníci zakotvené.
 • Teprve až při hrubé stavbě konzultujete detailní rozmístění zásuvek, či vývodů vodoinstalací. Máte delší čas na rozmyšlenou.
 • Tepelná akumulace odvodových stěn a příček.

Nevýhody zděných domů

 • Delší výstavba, průměrně o 2-3 měsíce než u dřevostaveb.
 • Omezená výstavba v zimním období, pokud mrzne nestavíte.

A už je to jen na vás!

Ať už se rozhodnete pro jedno, nebo pro druhé, určitě to nebude špatná volba. Váš nový domov má být hlavně místem, kde budete v bezpečí a spokojení. To splní určitě hravě oba typy staveb. Nejdůležitější ze všeho je vybrat si spolehlivou firmu, která vám sen o krásném bydlení splní spolehlivě a pečlivě. Jen tak bude váš dům radostí, ne starostí.