Co byste měli vědět o projektech domu

EnerDOMY
15.04.2020
Chystáte-li se stavět, je projekt domu jedním z nejdůležitějších kroků k vašemu snu. Každému se líbí jiný dům a každý má jiné představy. Můžete si představovat malý útulný domeček s několika místnostmi, nebo velký patrový dům, kde bude pohodlně žít velká rodina. Jak ale takový projekt vybrat, aby byl výsledek perfektní?

Vložte projekt do rukou odborníka

I když možná máte jasnou představu o podobě svého budoucího domu, není to s projektem zas tak jednoduché. Místnosti by měly být logicky poskládané, abyste například neměli daleko z ložnice do koupelny nebo aby nebyla kuchyň na druhé straně domu než obývací pokoj. Také je důležitá orientace domu vzhledem ke světovým stranám, stejně jako umístění domu na pozemek. A to nemluvíme o povinných náležitostech projektu.
A jak z toho ven, aby vše dopadlo tak, jak má? Nejdůležitější je najít profesionálního projektanta nebo společnost, která vám nabídne opravdu kvalitní projekt rodinného domu se všemi náležitostmi. Je také dobré pamatovat, že projekt by neměl sloužit jenom pro získání stavebního povolení, ale měl by vám pomoci při samotné stavbě.

Dvě možnosti – kterou z nich vybrat?

Při výběru projektu máte dvě možnosti. Můžete oslovit projektanty se svými požadavky a nápady a nechat si vypracovat individuální projekt. Bude v něm zaneseno, jak si dům představujete a projektant s vámi probere i technické náležitosti, poradí vám například s umístěním schodiště nebo technické místnosti, aby se vám v domě dobře bydlelo. Tato varianta je sice o něco finančně náročnější. Dům ale bude přesně podle vašich představ, vše bude tak, jak jste si představovali.
Druhou možností je zvolit typový projekt rodinného domu. S ním získáte projekt s již navrženými dispozicemi. Tato varianta je cenově výhodnější a dodání projektu je také rychlejší. Někdy je ale nutné se smířit s některými klíčovými vlastnostmi a parametry domu. Nemusíte se obávat, typové projekty bývají dobře promyšlené a v rámci možností lze provádět drobné úpravy v dispozicích.

Typový projekt

  • Pro: rychlejší dodání, nižší cena, méně práce s vymýšlením
  • Proti: není 100% podle vás, nutnost volit kompromisy, při osazení domu na pozemek nemusí obytné místnosti sedět na vhodné světové strany

Individuální projekt

  • Pro: přizpůsobí se vaší rodině, dispozice podle vás, zapojení vlastních nápadů, přizpůsobení se regulím na tvar domu v místě výstavby
  • Proti: vyšší cena, delší doba dodání, víc práce s vymýšlením projektu
Při vymýšlení podoby svého vysněného domu dejte pozor na to, zda pro váš pozemek neplatí podmínky územní studie nebo územního plánu. Ty mohou například udávat podobu domu, uliční čáru, typ plotu nebo tvar střechy. Vyhnete se tak tomu, že svůj projekt nebudete moci uplatnit.
rodinny-dum-projekt
projekt-rodinneho-domu_1

Co by měla obsahovat projektová dokumentace domu

To, co musí obsahovat projektová dokumentace domu, je jasně uvedené se Sbírce zákonů, vyhláška č. 499/2006. Ujistěte se proto, zda vám projektant dodal všechny náležitosti.

Ve zkratce by měla kompletní projektová dokumentace obsahovat:

  • Průvodní zpráva
  • Souhrnná technická zpráva
  • Situační výkresy
  • Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení

Máte projekt? Nechte si ho zrealizovat odborníkem

Výhodné je, pokud si pro vypracování projektu zvolíte firmu, která vám dům i zrealizuje. To je také jednou z výhod typových projektů, že společnost zná své návrhy a má se stavbou domů zkušenosti. Navíc, pokud se náhodou objeví zádrhel, máte větší jistotu, že na sebe firma vezme zodpovědnost.